Hogy ne tegyél kárt sem magadban, sem a természetben…
Az ehető vadnövények ott nőnek az ajtóink előtt, a hátsó kertekben, a parkokban, az erdőkben és a mezőkön – egyelőre szinte észrevétlenül. Az erdei-mezei gyűjtögetés szokása azonban együtt nő a mai természetközeli trendekkel, mint amilyen a műanyagmentes élet vagy a saját zöldségtermesztés. Ha pedig jobban megismered a környezeted, jobban is fogod tisztelni, érdemes tehát rálépni a megismerés túraösvényére, mert a gyűjtögetés egy kirándulással egybekötött kertészkedés, ahol nincs vetés, csak aratás.
MIÉRT JÓ A GYŰJTÖGETÉS?
- Nem kell hozzá semmi. Gyűjtögetéssel akkor is el tudod látni alapanyaggal a konyhádat, ha nincs se kerted, se teraszod, sőt még konyhád sincs…
- Mindig helyi, mindig idényben van. Az erdőben nem terem a szamóca idényen kívül.
- A legtöbb vadnövény tápanyagban és rostban gazdag. A termesztett kerti növényeinknél a nemesítési folyamat sokszor a tápanyagok kárára ment, mivel inkább a nagyobb méret, a szebb forma volt a fontos. Lehet, hogy az erdőben nem olyan “nagyszemű”, “mézédes” a szeder, de tele van vitaminnal! És sokszor határozottan intenzívebb is az íze, mint a bolti testvéreinek.
- Izgalmasabb konyha. Sokkal különlegesebb ételeket főzhetsz, ha a megszokott alapanyagokat valamilyen vadnövényre cseréled. A legtöbbet meg sem tudod vásárolni a boltban!
- Ingyen van. Pont.
- Vegyszermentes. Ha nem a kukoricás vagy az autópálya mellől szeded a növényeket, akkor tisztább lesz, mint a biopiacon.
- Új hobbi. Ha elkezded a gyűjtögetést, akkor a szemedben a környezeted lassan átalakul, és egy sarki vadnövény bisztróvá válik, ahol meglesznek majd a saját kis titkos lelőhelyeid.
- Része leszel a nagy egésznek. Élő kapcsolatod alakul ki a leszedett növénnyel, amelyik nem a világ másik végéről került hozzád egy gyártósorról, ommmmmm.
ELSŐ LÉPÉSEK
- Szerezd meg a tudást! Találj egy tapasztalt kísérőt, iratkozz be gombaismereti tanfolyamra, csatlakozz vezetett gyűjtögetős túrákhoz, de legalábbis szerezz be néhány jó könyvet!
- Kezdd az ismerkedést a saját szűkebb környezeteddel! Nem kell azonnal kilométereket utazni: a gyakori és ehető konyhakerti gyomok egy nagyon jó terep a gyakorlásra. Vagy sétálj ki a legközelebbi erdőre, rétre…
- Kezdd az ismerős növényekkel! Csipkebogyó, málna, bodza, erdei zsálya – ha van néhány ismerős, először azokat kezdd el felhasználni, és lassan tágítsd tovább a tudásod!
VÉDETT TERÜLET, NATURA 2000 ÉS TÁRSAI
Hol szabad gyűjteni és egyáltalán honnan tudhatod, hogy milyen területen vagy?
Mielőtt elindulsz a kosaraddal az első helyes kis rétre, nézd meg az erdőtérképet, ami megmutatja a két legfontosabb dolgot, amit tudnod kell az erdővel kapcsolatban: a tulajdoni viszonyokat (állami, közösségi vagy magánterület) és a védettség mértékét. (A jelmagyarázatnál tudod értelmezni is a látottakat.)
- 2-2 kg gombát, virágot és vadgyümölcsöt lehet engedély nélkül gyűjteni saját felhasználásra a nem védett, 100%-ig állami területeken. Gyűjtés szempontjából ez a legegyszerűbb választás. Ha ugyanitt ennél többet szeretnél gyűjteni, vagy eladásra szánnád az “erdei melléktermékeket”, akkor előzetes írásbeli hozzájárulás kell a területileg illetékes erdészettől. Ezt az engedélyt egyébként akár év végéig is megkaphatod!
- Magánterületen a tulajdonos engedélyére van szükség a gyűjtéshez, közterületen pedig az önkormányzatéra.
- Ha védett a terület, legyen az állami, magán- vagy közterület, akkor a természetvédelmi hatóság engedélye is kell a gyűjtéshez.
- Natura 2000-es táblákkal is találkozhatsz az erdőben, ami azt jelenti, hogy különleges madárvédelmi vagy természet-megőrzési területre léptél. Ezek alapból nem tartoznak a védett természeti területek alá, de sokszor egybeesnek védett területekkel is – ebben az esetben ugyanúgy a természetvédelmi hatósághoz kell fordulni engedélyért. De ha nem védett, állami, Natura 2000-es területről beszélünk, akkor jogilag lehetséges a gyűjtés a fent említett 2-2 kg-os mennyiségben, amennyiben nem akadályozod a terület védelmi céljainak megvalósulását. Csakhogy: egy hobbigyűjtő nehezen tudja megítélni, hogy a gyűjtéssel nem okoz-e bármilyen zavart a rendszerben – nehéz úgy eggyé válni az anyatermészettel, hogy közben letaposod az ősgyepet, ezért a Natura 2000-es területeket egyszerűen etikusabb elkerülni.
Ha kinézted a gyűjtéshez a tökéletes területet, figyeld meg azt is, hogy nem szennyeződhetett-e a talaj és a növényzet vegyszerekkel, nehézfémekkel. Szántóföldek, autópályák, forgalmas utak, erőművek közelében például nem jó gyűjtögetni.
MINDENT MEG LEHET ENNI – LEGALÁBB EGYSZER…
Gomba, virág, vadgyümölcs – hogyan szedd?
- A legfontosabb szabály, hogy mindig tudnod kell, mit gyűjtesz! A vadnövények közül van finom és ehető, de van mérgező, védett vagy csak simán ehetetlen is. A növényeknek, gombáknak általában van egy – vagy több – mérgező hasonmása, amelyikkel simán összetéveszthető. Legkönnyebben a gombákkal lehet veszélyesen félremenni: itt meg tudod nézni a leggyakoribb gombafajokat és a hozzájuk hasonló mérgező példányokat itt pedig további életmentő tippeket kaphatsz a gyűjtéshez. A gombákat mindig vizsgáltasd be valamelyik szakellenőrnél! (Az országos gomba szakellenőr listát itt találod)
- Védett gombát vagy védett növényt mindenhol tilos gyűjteni, a szarvasgombához pedig tanfolyamot is el kell végezni, mielőtt egyáltalán rágondolnál.
- Ha valamilyen oknál fogva kint ragadnál az erdő közepén étel nélkül, és Bear Grylls-i módon rászorulnál arra, hogy megegyél mindent, amit találsz, akkor nagyon hasznos lehet ez az általános teszt, amelyikkel nagy eséllyel meg tudod állapítani, hogy egy növény fogyasztható-e.
Nézd meg a videónkat a nyári vadnövényes gyűjtögetésről:
33 hozzászólás