Nagy szárazságok idején mindenki nagyobb aggódással figyeli a vízfogyasztást, pedig egy kis odafigyeléssel, kevesebb vízzel is ugyanannyi zöldséget tudsz termeszteni! Vagy még többet…
25 igazán hasznos tipp a víztakarékos zöldségtermesztéshez!
- Ha az a szokásod, hogy gyakran, de keveset öntözöl, akkor a növény a gyökereit a fenti talajzónában tartja, amitől könnyebben kiszárad. A ritkább (3 naponta), de alaposabb öntözés arra ösztönzi a növényeket, hogy mélyebbre engedjék a gyökerüket a vízkereséshez, így jobban viselik a forró nyarakat is.
- Lehet, hogy a zöldségeid sokkal kevesebb vizet igényelnek, mint gondolod… Ha a talajfelszín száraz, az még nem jelenti azt, hogy locsolnod kell. Szúrj le egy ásót 10 cm mélyre és ha száraz a talaj, akkor öntözd, ha nedves, akkor várhatsz még egy-két napot.
- Ha az ásós módszert nem szereted, de sosem vagy biztos abban, hogy ráfér-e már a zöldségekre egy alapos öntözés vagy sem, akkor használj talaj nedvességmérő készüléket. Nem egy nagy befektetés és gyorsan kimutatja az eredményt.
- Az egyik legjobb, amit tehetsz ebben a témában: telepíts csepegtető öntözőrendszert, ami nagyon hatékonyan látja el vízzel a zöldséged! Ha nem akarsz most egy ekkora beruházást, akkor készíts egy csepegtetőt házi módszerrel: vegyél egy PET-palackot, fúrj legalább két kis lyukat az alsó részén és a palánták kiültetésekor tedd a zöldséged mellé (vagy vetéskor a mag mellé). Fentről töltsd meg vízzel, és hagyd, hogy lassan és hosszan engedje ki a vizet a lyukakon keresztül a gyökerekhez. PET-palack helyett kilyukasztott PVC-csövet is használhatsz, az egy kicsit diszkrétebb is az ágyásban. Én vegyesen használom a telepített csepegtető öntözést és a vízigényesebb növényeknél a PVC-csöveket.
- Legyen jó a talajod! Adj hozzá sok komposztot, szerves trágyát, hogy jobban tartsa a nedvességet és a tápanyagokat. Vedd figyelembe, hogy a homokos talaj több locsolást igényel, mint az agyagos.
- A földet vályúszerűen nyomogasd le a növény körül, hogy a mélyedésbe terelje a vizet, onnan pedig a gyökerekhez.
- Mulcsozd! Egy 10 cm-es mulcsréteg nagyon komoly különbséget jelent a vízmegtartásban. A mulcs csökkenti a párolgást, megakadályozza a gyomok kinövését, ami szintén elszívná a vizet a zöldségedtől, és ha például fűnyesedéket használsz, akkor az táplálja is a zöldségedet bomlás közben. Minél vastagabb, annál jobb! Ha az esztétika nem szempont, akkor geotextíliával is lehet takarni a talajt és lyukat vágni rajta a növekvő zöldségeknek.
- Talajtakaráshoz nemcsak mulcsot, de egyéb zöldségeket is használhatsz: ültess bébileveleket a lassabban növő zöldségek közé, és hagyd, hogy a kabakosok levele beterítse az üresen pangó helyeket.
- A korai vetés és ültetés segíti azt, hogy a még nedves talajban egy komoly gyökérzet kialakuljon és így a zöldség könnyebben túlélheti a forró nyarat.
- Ha szorosabban ülteted a zöldségeidet, akkor jobban árnyékolják a földet és kevesebb víz párolog el. (De azért hagyj nekik elég teret nekik a növekedéshez…)
- Ismerd meg a növényed vízigényét, és válassz szárazságtűrőbbeket! A mediterrán fűszernövények nyáron kevés vizet igényelnek, a salátákból a bébileveleknek kevesebbre van szüksége, mint a fejes társaiknak.
- Ha tudod hogy milyen növekedési fázisban van leginkább szüksége a növényednek a nedvességre, azzal jobban adagolhatod a vízmennyiséget. Sok kell nekik csírázáskor, majd a palánták kiültetésénél addig, amíg meg nem gyökeresednek, valamint többet igényelnek virágzáskor és termésneveléskor is, de a fázisok között néha el lehet lustulni az öntözést.
- Próbáld ki a száraz gazdálkodást! Ennél a módszernél leginkább a természetre van bízva a folyadékellátás, bár a fent említett növekedési fázisokban szükséges a hozzáadott víz. Kevesebb vízzel a zöldség a gyökereivel mélyebb zónákból keres folyadékot, ami a takarékosságon túl azért is jó lehet, mert intenzívebb ízt kaphatsz. A paradicsomnál állítom, hogy nagyon jól működik: csak akkor locsolom, amikor lógatja a levelét és így rendelkezik az áhított régivilágbeli paradicsomízzel. Az is igaz, hogy több vízzel több a termés, de kevésbé lesz intenzív ízű. (Szóval ha gyakran vízízű a paradicsomod, akkor most már tudod, hogy miért…)
- Ne öntözd túl! Egyrészt fölöslegesen fizetsz a vízért, másrészt kártékony is, mert kimossa a talajból a tápanyagokat, és mivel a sok víz kiszorítja a levegőt a talajból, ezért a gyökerek rothadását is elindíthatja.
- Az időzítésről azt biztosan tudod, hogy vagy korán reggel vagy este érdemes locsolni, mert a forró talajon a nedvesség nagy része simán csak elpárolog. Mindkettő jó, de hűvösebb időben inkább hajnalban locsolj, hogy elkerüld a gombásodást, ami az esti öntözésnél felléphet. Nyáron a kertben és bármelyik északban a cserepes zöldségeknél pedig inkább este öntözz, de ilyenkor is figyelj, hogy a szárat és a leveleket ne nagyon érje a víz. Ha a növényen látod a magas hőmérséklet miatti stresszt, akkor azonnal locsold meg, akár a nap közepén is, nehogy estére már túl késő legyen…
- Gyűjts esővízet! Az esővíz lágyabb, mint a csapvíz, ezért sokkal jobb a zöldségeknek, ráadásul ingyen van… Nem mondom, hogy egyszerű egy tartály rákötése a csepegtető rendszerre, de egy hordó+öntözőkanna páros kezdőknek is könnyen elérhető megoldás!
- Dúsítsd a talajt vízmegkötő adalékokkal: a hidrogél és gyökéritató zselé mind jó szolgálatot tesznek, és a tömegük sokszorosát (a hidrogél a 250x-esét) is tudják tárolni folyadékból.
- A kerti csapon külön mérőórád van, ugye?! Így nem kell a csatornahasználati díjat is fizetned.
- Csak a zöldség környékén öntözd a talajt és ne a teljes földfelületet. Ehhez tökéletes a kerti csapra szerelt locsolófej, egy olyan beállítással, amivel egy nagyobb sugárban beöntözhetsz a mulcsréteg alá. Jó az öntözőkanna is, bár ez kicsit sportosabb.
- Velem már sokszor előfordult, hogy locsoltam, azután este jött egy hatalmas eső… Szóval szájbarágósan hangzik, de nézz rá az időjárás előrejelzésre és hátha a természet megoldja helyetted!
- Az időjárásnál vedd azt is figyelembe, hogy ha nincs szél, ha hűvösebb az idő, ha párásabb a levegő, akkor kevesebb öntözésre van szükség.
- Ha túlságosan tűzi a nap telked, akkor tervezz az ágyásokban magasra futó zöldségeket, hogy árnyékoljanak.
- Ültesd össze vízigény szerint a zöldségeket.
- Gyomlálj, különben a gyomok elszívják a vizet a zöldségek elöl.
- Cserepes növény plusz: Ha van automata gyepöntözésed, akkor a cserepes növényeket sorakoztasd oda, ahol kicsit túllocsol a gyepen… Nagyobb cserepeket válassz, és csoportosítsd őket árnyékosabb helyre. Kaspókban kavicsokkal is mulcsozhatsz!
Te mit tennél még hozzá? Szólj hozzá itt a Blogon vagy a Facebookon!
44 hozzászólás