Sokan azt gondolják, hogy a vegyszermentes kertészek sosem permeteznek, de itt ugye az a lényeg, hogy milyen szer van a permetezőben… Milyen szert használhatsz? Milyen előkészületekre van szükség a lemosáshoz? És egyáltalán ez most miért kell?
Miért kell a lemosás?
Hogy ritkítsd a kérgekben, repedésekben áttelelt kártevőket, rovarokat, atkákat és azok mindenféle formáját.
Mikor lehet permetezni?
A legjobb a tél végi metszések után (blogcikk: A gyümölcsfa metszés alapszabályai), fagymentes, száraz és szélcsendes napon. Nézd meg az előrejelzéseket, hogy a permetezést követő napokban se legyen komolyabb fagy.
Permetezés előtti teendők
- A permetezés előtt már lemetszetted a beteg, elhalt, elszáradt ágakat.
- Ilyenkor kell még megtisztítani a kérget is: a zuzmóról általában mindenki tudja, hogy ártalmatlan, sőt azt is jelzi, hogy nagyon tiszta arrafelé a levegő, de ha túl sok van belőle egy fán, akkor egy részét szedd le gyökérkefével, mert alatta megtelepedhetnek a kártevők.
- A mézgás, korhadt részeket kéregkaparóval és drótkefével szedd le, tisztítsd meg az egészséges felületig.
Hogyha teljesen végeztél a fatisztogatással, akkor jöhet a permetezés!
Bio kertben az olajos lemosók a leggyakoribbak, én narancsolajjal szoktam lemosni a fákat (a beszerzéshez itt a link) – ennek az illata is fantasztikus, tiszta élvezet ezzel permetezni! A permetlével nem kell takarékoskodni, fontos, hogy mindenhol alaposan ellepje a fát. A kis fákat kerüld meg minden oldalról és úgy permetezd le. Ha egy nagy öreg fád van, akkor lehetnek olyan részek, amelyeket nem érsz el – ez sajnos probléma lehet, mert ideális hely a kártevőknek. Ilyenkor használj magas létrát, használj olyan permetezőt, aminek a leghosszabb a szára, és hosszú évek gondos metszésével a fát megpróbálhatod megifjítani és az alacsonyabb ágait meghagyni és erősíteni. Ha a fán voltak beteg, korhardt részek, akkor a narancsolajos permethez rezet is adagolhatsz.
WARNING! Permetezésnél még egy biokertben is viselj gumikesztyűt, védőszemüveget, hosszú ujjú és szárú ruházatot és szélcsendes időben permetezz!
Az utolsó lépés ezután a metszés utáni sebkezelés.
A 20 forintosnál nagyobb sebeket kell kezelned fa sebkezelővel, hogy megakadályozd a baktériumos vagy gombás megfertőződést. Ha a seb széle csipkés, akkor kacorkéssel tisztítsd meg és vágd körbe szépen egyenletesen. A metszés helyére vékonyan vidd fel egy kis ecsettel a sebfelületre a fa sebkezelőt (itt egy link a beszerzéshez).
További izgalmas részletek a fiatal fák Koronaalakító metszéséről ebben a cikkben és a fák metszéséről, kezeléséről a Gyümölcsfa útmutató videóban, amit Barna Péterrel forgattam, a Barna és Fiai Faiskolából!
Üdvözletem!
Milyen arányban kell használni a narancsolajat? Hány csepp kerüljön mennyi vízhez?
Előre is köszönöm a választ!
Illetve még egy kérdés – sajnos, teljesen kezdő vagyok a témában: ha már megjelentek az apró levelek a fákon, szabad még narancsolajos permetezést alkalmazni? Vagy idénre már elkéstem?
Köszönöm!
Igen, ilyenkor sajnos már késő, mert megégetheti a leveleket. Csak rügypattanás előtt lehet permetezni.
Kedves Edit! 10 liter vízhez 50 ml narancsolajat érdemes tenni.
Köszönöm a válaszokat!