Télre se hagyd üresen az ágyást! Vess olyan növényeket, amelyek feltöltik a talajt értékes tápanyagokkal, míg te pihensz…!
Ősszel elkezdenek szépen lassan kiürülni az ágyások és ilyenkor három dolgot tehetsz: még mindig vethetsz zöldséget, amit ősszel-télen betakarítasz (lásd inspirációként a Gondolj a télre! bejegyzést). Vagy vess áttelelő zöldséget, ami egy időre hibernálja magát és korábban érik be, mint egy sima tavaszi vetés (erről később jön még egy bejegyzés). A harmadik lehetőség pedig, hogy az ágyás üres foltjait felturbózod zöldtrágyával! Zöldtrágyaként többféle növény használható, és ha egy kis idő múlva beleforgatod a talajba, akkor az utána elvetett zöldségek profitálnak majd a szerves anyagból – de ennél sokkal több jó tulajdonsága is van, nézd meg és válaszd ki a számodra megfelelőt! Használd ki ezt a szuperegyszerű lehetőséget a talaj javítására!
VETÉS: SZEPTEMBER-OKTÓBER
Miért jó a zöldtrágya?
Mivel sokféle növény használható zöldtrágyaként, ezért más-más tulajdonságaik is vannak, de nagyjából mindegyikre igaz, hogy
- Kiszorítják a gyomokat: lefedik a talajt, mint egy zöld takaró és semmi hely nem marad a gyomoknak! Így jobban indul majd a következő év…
- Hozzájárulnak a talaj humuszképződéséhez: a zöldtrágya lombját később beleforgathatod a talajba, mint a komposztot.
- Javítják a talaj szerkezetét: a gyökerekkel feltörik az összetömörödött talajt és jó morzsás föld marad utánuk.
- Megvédik a talajt: egy nagyobb eső, talajerózió ellen is védelmet nyújtanak a gyökerek és szabályozzák a talaj nedvességtartalmát is.
- Életteret biztosít a talajlakóknak: a segítő mikróbák, bogarak, giliszták hálásak lesznek érte!
- Ezeken kívül még ott vannak az egyedi tulajdonságok, például hogy a pillangósvirágúak megkötik a nitrogént, a mustár irtja a férgeket, a virággal rendelkezők méhlegelőként is használhatóak és némelyik a mélyebb rétegekből is felhozza a tápanyagokat a zöldségek gyökérzónáiba.
Jöjjenek a legjobb zöldtrágya növények! (zárójelben a vetés ideje)
Pillangósvirágúak (SZEPT-NOV)
Ide tartozik a bab, borsó és szójabab, bíborhere, bükköny és csillagfürt – mind képesek arra, hogy a gyökérgümőcskékben elraktározzák a nitrogént, ami azt jelenti, hogy a vetésük egy vegyszermentes nitrogéntrágyázással ér fel! Télállóak és akár októberben is vetheted, amikor már minden nyári zöldség kikerült a földből. A földben hagyhatod február-márciusig, de még virágzás előtt forgasd a földbe, nagyjából egy hónappal az ültetések előtt. Nagyon jó a káposztafélék előtt vetni és az agyagos talajt is szépen feltörik és javítják.
Mustár (MÁR-SZEPT)
A hajdinával (MÁJ-AUG) együtt az egyik leggyorsabban növő zöldtrágya: már egy hónap alatt beleforgatható a talajba. Nem télálló, ezért legfeljebb késő őszig vethető. Segít a talajban születő férgek kiirtásában, így ha volt gondod a drótféreggel vagy fonálféreggel, akkor mindenképp mustárt vess! Ezután ne tervezz a vetésforgóban káposztát, mert ugyanabból a családból származnak és megnő az esély valamilyen talajban terjedő betegségre..
Facélia/mézontófű (MÁR-SZEPT)
Legkésőbb nyár végéig vesd el, hogy legyen ideje meggyökerezni. A gyökerei messzire nyúlnak és viszonylag nagy a lombozata is, amivel leárnyékolja a gyomokat. A virágait a méhek fogják nagyon értékelni!
Rozs (AUG-NOV)
A leghidegebb telet is kibírja és a mélyre nyúló gyökerei szépen fellazítják a talajt például a gyökérzöldségeknek. A levágott lombját az ágyásokon szétterítve mulcsként is nyugodtan használhatod.
Bíborhere (ÁPR-SZEPT)
Ez is pillangósvirágú növény, annak a pozitív tulajdonságaival, de azért emelem ki külön, mert ha van olyan ágyásod, ahová nyárig nem ültetsz semmit, akkor a bíborhere oda nagyon jó választás lehet. Szép a virága és még nektárt is ad a méheknek akkor, amikor szükségük van rá.
Spenót
Az ehető zöldtrágya. A spenótnak még megvan az a jó tulajdonsága is, hogy nagyon könnyen és olcsón beszerezhető nagy kiszerelésben. A kertben pedig gyorsan csírázik és nő.
Nagyon rövid útmutató zöldtrágya vetéséhez:
- Teljesen tisztísd meg az ágyást a lenőtt zöldségektől és a gyomoktól. A gyomoknak próbáld meg még a gyökerét is kiszedni.
- A zöldtrágyánál a kisebb magokat úgy vesd el, ahogy egy gyepet vetnél: fontos, hogy egyenletes legyen a talajon a magok elosztása, hogy minél jobban takarja a talajfelszínt. A nagy magoknál pedig lyukakat fúrj, és ha nincs eső, akkor locsold ugyanúgy, mint egy fogyasztásra termesztett zöldséget.
- Azokat a zöldtrágyákat, amelyek nem bírják a fagyokat, még a tél előtt forgasd a talajba. Ilyenkor – ha van rá lehetőséged – ráhalmozhatsz akár még egy réteg érett lótrágyát is, hogy tavaszra minden szépen beépüljön a földbe.
- A téltűrő zöldtrágya nagy eséllyel először csak egy kisebb lombozatot fejleszt, de a tél végén erősen megindul. A zöldségek vetése előtt egy hónappal forgasd a talajba, de ha hirtelen szükséged lenne az ágyásra mégiscsak, akkor a zöld részeket vágd le és használd mulcsként vagy dobd a komposztra.
- Figyelj arra, hogy virágzás után mindenképp vágd le, mert ha magot hoz és el is veti, akkor máris gyom lesz belőle.
+2 TIPP:
- Hogyha egy új részt szeretnél művelésbe fogni a kertben, ami akár vegyszerezve is volt korábban, a zöldtrágya nagyon jó megoldás, hogy újra életet vigyen a talajba!
- Tudsz együtt termeszteni ehető zöldségeket és zöldtrágyát, mint például a magasra növő futóbab alá vígan mehet az alacsonyra növő fehér here.
Te melyik zöldtrágyát próbálod ki?
47 hozzászólás