Műanyag zsákokban aszalódó lomb? Szeméthegy a kert végében? Csökkenő lelkesedés a le nem bomló elemek láttán? Tüntesd el egyszerűen a zöldhulladékot! Bemutatom a legújabb nyugati trendeket, amivel szép és takaros marad a kerted avarégetés nélkül!
FALEVELEK
- Ha a kerted tele van gyümölcsfákkal, akkor a lomb gyűjtésére érdemes lehet külön lombkomposztálót tartani, amit a DIY-típusok a világon mindenhol csirkehálóból barkácsolnak. Minden ősszel dagadhat ebben a lomb, és ha semmit nem csinálsz vele, 1 év alatt akkor is csodás komposztfölded lesz. És igen, igen, komposztálható a diólevél is, 9 hónap után ugyanúgy táplálja majd a növényeidet, mint a többi falevél!
- A lomb eltüntetésére vannak komposztáló zsákok is nagylyukú juta vászonból. A zsák elég levegőt biztosít ahhoz, hogy a levelek bomlásnak induljanak és bármilyen sufni mögé el lehet rejteni, amíg komposztföld lesz belőle.
EGYÉB KERTI ÉS KONYHAI HULLADÉK
- Még mindig a hagyományos komposztáló a legjobb megoldás a kerti hulladék eltüntetésére. Majdnem mindent elnyel, és az odafigyeléssel készült, aranyat érő komposztfölddel megtartod a kertben az ásványi anyag körfogást is, kiiktatod a műtrágyákat, mindig lesz értékes föld akár a cserepes növényekhez is. Ideálisan 2-3 részből áll a komposztegyüttes: az elsőbe megy a friss hulladék, a második érlelődik, a harmadikat pedig használhatod, de persze egy darab komposzt is több a semminél, baktériumtrágyákkal beoltva pedig még gyorsabban lezajlik a folyamat.
- A hagyományos nyitott komposztáló igényel némi odafigyelést: megfelelő levegőztetést, nedvességtartást, ideális “zöld-barna alapanyag” arányt, de ha nincs kedved ezzel bűvészkedni, akkor válassz az alternatív komposzt-megoldások közül! Diszkrét megjelenése miatt kisebb kertekbe is jó a félig zárt komposztáló, amibe azon túl, hogy beleteheted ugyanazokat a dolgokat, mint a nyitott komposztálókba, kerülhet még főtt konyhai étel is. Rizs, tészta, halcsont, főtt hús, kenyér – ezek általában a kommunális szemétben landolnak, mert a kertben odavonzaná a patkányokat, de a zárt rendszerben ettől nem kell félni! Fontos, hogy ez a komposzt alulról lyukas, és a talajra helyezve megmarad egy egészséges talajkapcsolat.
- A Bokashi egy japán fejlesztés, egy kétlépéses komposztáló rendszer. Először egy konyhai tárolóban egy hozzáadott baktériumos starterrel 2 hét alatt fermentálja, vagyis elő-komposztálja a konyhai maradékokat, húsos és tejes alapanyagot is. Egyszerre két tárolót is érdemes használni, mert amíg az egyikben fermentálódik, a másodikban újra gyűlhet a konyhai maradék. A fermentálás után mindent a hagyományos komposztra lehet dobni, vagy földbe ásni, hogy befejeződjön a komposztálódási folyamat, ami ezek után nagyon gyorsan megtörténik majd.
- Ha nincs szükséged komposztföldre, mégis tennél annyit a környezetedért, hogy a kerti hulladéktól – akár a kutyapiszoktól is – rövid úton megszabadulnál, arra is van megoldás! Áss egy lyukat, tedd rá az erre a célra fejlesztett hulladékgyűjtőt, és itt nincs forgatás, nincs ürítés: minden elbomlik a talajban.
- A gilisztakomposzt főként urbán környezettudatos találmány, magad is készíthetsz ilyet és Red Dot Design-os darab is elérhető már belőle! A konyhai maradékok, zöldségrészek mellett még gyomok is a giliszták martalékává válhatnak, a végeredmény pedig a fekete arany komposzt, és gilisztatea, amivel akár a szobanövényeidet is táplálhatod!
FŰNYESEDÉK
Ahol van gyep, ott hétről-hétre keletkezik egy jó adag fűnyesedék, amivel kezdeni kell valamit.
- Ha szeretnéd nyom nélkül eltüntetni a kaszálékot, akkor egy mulcsozó fűnyíró a tökéletes választás. A nyíráskor apró darabokra vágja a fűszálakat, ami észrevétlenül azonnal vissza is hullik a gyepre, és egy természetes zöldtrágyaként viselkedik: takarja a fűszálak alatt a talajt, ezért kevesebbet kell öntözni, a lebomló mulcs a műtrágyát is kiváltja, az apró szálak pedig a megfelelő levegőzést sem gátolják meg. Így nincs az a kellemetlen dilemma, hogy mit kezdj a fűnyesedékkel, mert máris ott landolt a gyepen!
- A fűnyesdék máshol is jó szolgálatot tesz talajtakaróként, ezért ha pont nincs mulcsozó fűnyíród, akkor a levágott füvet terítsd szét, hogy kicsit megszáradjon és fedd le azzal a talajt a zöldségágyásban, vagy terítsd a bokrok, fák tányérjába.
ÁGAK-BOGAK
- A tavaszi, őszi metszéseknél minden éven keletkeznek kisebb-nagyobb ágak. Ha van elég hely a kertben, akkor készíthetsz ezekből száraz sövényt, amit nem nagy munka összerakni és hosszútávon rengeteg vessző kerülhet bele. Egy ilyen sövénnyel mindig kéznél lehetnek az ágak a BBQ-hoz és a borsó megtámasztásához is.
Van 100 méter hosszan csodasövényem. Évente legalább háromszor kell nyírni. A keletkező nyesedék nagyjából 30-50 m3. Hova vigyem? Ki vállalja a komposztálását? Szeretem az ilyen posztokat, mikor három marék levelet komposztálnak.
Kedves László!
Ez egy konyhakerti blog, ahol leginkább hobbi zöldségtermesztőknek, kiskerteseknek, balkonkertészeknek adok útmutatókat, és nem foglalkozom díszkertekkel, csodasövényekkel. Sosem mondtam, hogy a világ minden problémáját megoldom, és a cikkben is annyit állítottam, hogy leírom az új nyugati trendeket, merthogy a bezsákoláson, avarégetésen, konténereken túl is van élet. A jó hír, hogy idővel még a csodasövény is elbomlik…
Üdvözlettel:
Dominika, Konyhakertész