A kártevők apadnak, a talaj termékeny marad – mindezt egy jól megtervezett vetésforgóval!
A vetésforgó: az egy családhoz tartozó zöldségeket következő éven egy másik ágyásba veted el. A legjobb, hogyha 4 év múlva kerül majd vissza ugyanaz a zöldségcsalád az adott ágyásba, mert 3-4 év alatt a legtöbb kártevő le tud gyérülni egy ártalmatlan szintre. Ehhez ideálisan van legalább egy jól kialakított 4-ágyás terved, amihez tartod magad minden éven.
Miért jó a vetésforgó?
- Kevesebb a kártevő! Az egy családhoz tartozó zöldségeket hasonló kártevők támadnak meg, így ha ugyanazt veted abba az ágyásba a következő éven is, akkor a spórák csak várnak egy pár hónapot és újult erővel, felszaporodva parádézhatnak a gazdanövényen.
- A talaj tápanyagait egyensúlyban tartja! Más zöldségek más-más tápanyagot szívnak ki a talajból, vagy tolnak bele vissza, sőt lassíthatják egymás növekedését is, így gyengébb lesz a növény és megintcsak érzékenyebb lesz a kártevőkre. Cserélni kell évről-évre a növényeket, hogy fenntartsd ez egyensúlyt!
Hogyan használd?
- Vedd számba az ágyásaidat – általában nem tökéletesen egyformák az ágyások, de nem kell aggódni, egy ágyást ketté is lehet vágni képzeletben vagy a térben is akár, két kisebbet pedig lehet egyként kezelni a vetésforgó kialakításakor.
- Gondold végig, hogy milyen zöldségeket ültetnél. Ehhez nézd meg, hogy melyik tartozik egy családhoz, őket ültesd egy helyre. Még így is előfordulhat, hogy az egy családhoz tartozó zöldségek nem jó szomszédok, olyankor legalább egy sor zöldséget ültess közéjük vagy tedd másik ágyásba. Ezeket is leírom az adott családhoz:
- Keresztesvirágúak: minden káposztaféle és retekféle, brokkoli, kelbimbó, karalábé, karfiol, leveles kel, mizuna, pak choi, retek, rukkola, tarlórépa, karórépa, sarkantyúka, és zöldtrágyaként használható mustár is.
- Hüvelyesek: mindenféle bab és borsó, még a szója is.
- Burgonyafélék: paprika, paradicsom, krumpli, padlizsán. (Itt a paradicsom és a krumpli nem fér meg egymás mellett!)
- Ernyősök: sárgarépa, petrezselyem, zeller, koriander, édeskömény, kapor. (A paszternák sem a zellerrel, se a sárgarépával nem jön ki jól!)
- Hagymafélék: az összes hagyma, köztük a fokhagyma, metélőhagymák és a póré is.
- Libatopfélék: spenót, cékla, mángold.
- Tökfélék: uborkafélék, dinnyefélék, tökfélék, köztük a cukkini és a patisszon.
- Egyebek: saláták, cikória, endívia, kukorica, bazsalikom, oregánó. Az egyéb kategóriás növények szabadabban mozgathatók, mert kevésbé érzékenyek a talajban előforduló kártevőkre.
- +1: külön ágyás kell az évelő zöldségeknek (amiket nem mozgatsz sehova), mint az articsóka, rebarbara és spárga, és ott van még az eperágyás és a bogyós gyümölcsök is.
Példák a vetésforgóra:
3 ágyásnál: 1: Burgonyafélék, 2. Hüvelyesek és keresztesvirágúak, 3. Ernyősök, libatopfélék és hagymafélék. Ilyenkor a többit illeszd valamelyik ágyásba és forgasd azt is következetesen.
4. ágyásnál: 1: Burgonyafélék, 2. Hüvelyesek, 3. Keresztesvirágúak, 4. Ernyősök, libatopfélék és hagymafélék.
Hamarosan érkezik egy instant komplex éves vetésterv a vetésforgóval, amelyben a téli ágyások és a növénytársítással összehangolt növények is szerepelnek majd!
43 hozzászólás