Egyszerre gyomtalanítunk is és tápláljuk a növényeinket is, ennél jobb nincs! Még a növényi hulladékos zsákot sem kell elpazarolnunk, mert a pitypang minden része használható bio permetléként!
Mire jó?
A gyermekláncfűben (alias pitypangban) van kálium, kalcium, mangán, nátrium, kovasav, kén és C-vitamin – ezért tényleg értékes biolé készíthető belőle! Általános növekedésserkentő hatással van a növényekre – hígítva bio permetként is használhatod, hígítatlanul pedig a talajra öntve, akár a gyümölcsfáknál is. Amúgy ehető is a pitypang, hogyha valaki szereti a kicsit kesernyésebb ízvilágot, akkor bátran nekiállhat.
GYŰJTÉSE: ÁPRILIS-MÁJUS
Mire lesz szükséged?
Ideális esetben a növényi leveket fahordóban erjesztik vagy egy hibátlanul zománcozott edényben. Egy műanyag hordó vagy vödör is használható, de ha csak az az élelmiszeripari fajta, amiből nem oldódik ki káros anyag. 1 kg növényenként 5 l hideg (eső)víz kell még. Ideális esetben.
Öntözőlé készítése lépésről lépésre:
- Kelj fel kora reggel és gyűjtsd be a pitypangot! Amikor gyökérrel együtt jön ki, na az fantasztikus érzés!!! Én egy kifejezetten gyomokra gyártott szedővel gyűjtöm be a pitypangot – ami nagyon jól jön, ha nagyobb füves területről kell összeszedni, mert nem kell hajolgatni, de ez a szerkezet a kövesebb részekkel nem bír el, oda a kislapát a megfelelő.
2. A bioléhez a pitypangnak minden része használható: a gyökere, a levelei és a virága is. Én csak a felmagzott részeket nem teszem bele a lébe, nehogy a magok túléljék az erjedést és én magam szaporítsam őket a konyhakertemben. A ráragadt földet szedd le róla, és ha nagyon sáros, mosd is le.
3. Vágd kisebb darabokra. A pitypang tejnedvet termel, de nem kell félni, nem mérgező.
4. Töltsd fel hideg esővízzel. A képen nagyjából 1,2 kg növény van 6 liter vízzel.
5. Keverd meg minden nap kétszer is, hogy elegendő oxigén jusson a folyadékba. Mint a legtöbb erjesztett lé, ez is akkor lesz használható, amikor már nem habzik fel. Ez nagyjából két hét, de ha melegebb az idő, akkor korábban is elkészülhet.
6. Fedd le, főleg azért, hogy a madarak ne fulladjanak bele. Fedélnek a farács az ideális (de kinél van olyan???), de egy zsákkal is le lehet takarni. A képen a piros fedő nagyobb mint a vödör, és ki is támasztottam egy kicsit, hogy valóban jól levegőzzön a lé. És most kell bevallanom, hogy az erjesztett levek másik neve a trágyalé és sajnos nem véletlenül… szörnyen büdös lesz, úgyhogy tedd egy eldugott zugba, ahol nem zavar, amikor megkavarod.
Hogyan tovább?
Ahogy írtam, ha már nem habzik fel a kevergetésnél, akkor kész is a gyermekláncfűlé! Szűrd le, és ebből a növénymaradékok mehetnek a komposztra. A levet a talajra hígítás nélkül öntheted a növények alá, magára a növényre permetléként pedig 1:10-es arányban locsolhatod ki, amiben 1 a gyermekláncfűlé és 10 az esővíz. (1:5-ös arányról is olvastam, az is működhet, de óvatosságból inkább a nagyobb hígítást javaslom). Permetezni csak akkor állj neki, amikor nem tűz a nap, főleg reggel vagy estefelé.
További jó növényvédelmet!
Tisztelt Cím!
Fahamut,Kávézaccot,Csalánt.
Tisztelettel Nagy Iván
Igen, igen, megfelelően használva mindegyik nagyon jó a növényeknek! 🙂 Köszönöm a hozzászólást!