Ha van már konyhakerted vagy csak egy balkonod, akkor jó eséllyel vetettél már zöldséget életedben, de adok néhány egyszerű tippet, amivel hatékonyabb lehet a zöldségtermesztés!
Az ágyások vetés előtt
Egy biokertben sosem állnak üresen az ágyások, szóval az, amit tavasszal találhatsz benne – a vetésforgós vetéstervnek (VIDEO a vetéstervről) is megfelelően:
- Áttelelő zöldségeket – takarítsd be, vagy hagyd még egy kicsit, ameddig szüretelhető és nem magzik fel.
- Vagy van még benne zöldtrágyának használt növény, nálam most pl. spenót, ami nemcsak a talajt takarja, de egész télen lehet belőle szüretelni a fátyolfólia alatt, nagyon praktikus és finom. Ezt vetés előtt 2-3 héttel forgasd be a talajba, vagy takarítsd be az összeset és lapátolj rá földet a következő ültetés előtt. (Olvasd el a Zöldtrágya útmutató blogbejegyzésemet)
- Vagy lefedted érett szerves trágyával, amit vagy bedolgoztál a talajba vagy hagytad, hogy a giliszták ilyenkorra már beforgassák – ez rögtön ültethető is!
Ha még hideg van, lefedheted fátyolfóliával a talajt, hogy kicsit melegedjen az első vetésig. Az első gyomok elkezdenek nőni benne, azonnal húzd ki azokat, amíg még kicsik.
Szabadföldi vetés jön!
Elő kell készíteni a magágyat. Ha mindent betakarítottál, gyomokat kiszedted, mindent letisztítottál, akkor teljesen
- töltsd fel komposzttal,
- alaposan gereblyézd át – a nagy göröngyöket szét kell nyomkodni, dobáld ki a köveket, szedd ki a gyomokat.
- jöhet a vetőbarázda. Húzz ki egy madzagot, és colstokot is le szoktam tenni mellé, hogy pontos legyen tőtávolság. Ilyenkor is mehet bele komposzt, ha eddig nem tettél, és ha szárazság van vagy nagyon homokos a talajod, akkor tőzeggel is turbózd. A nagyobb magoknak – baboknak, napraforgóknak, ahol nagyobb a tőtávolság is, nem érdemes sort húzni, inkább egy-egy lyukat fúrj.
- beöntözöm egyszer vagy kétszer, az éppen aktuális időjárásnak megfelelően, hagyom, hogy lefolyjon.
- és mehet a mag! A vetési mélységet, amit a tasakon jelöl, azt be kell tartani. Kb. igaz, hogy minél nagyobb a mag, annál mélyebbre megy.
- két oldalról nyomkodd vissza a földet és a lapát másik végével nyomogasd be, akár egy kis vályút is készíthetsz, mert akkor a víz elsősorban ott gyűlik majd össze a gyökereknél. A tökféléknél viszont inkább dombot készíts, mert nem szereti az állandóan vizes talajt.
- Ilyenkor újra locsold, de már csak szuperfinoman locsoló szórófejjel öntözd.Jelöld meg a sorokat, és mivel kezdőként néha nehéz megkülönböztetni a magokat, főleg ha nagy a tőtáv is, akkor jelöld meg akár egyesével, hogy lásd, valóban kicsírázott-e és hogy biztosan tudd, hogy a többi az gyom.
- Már most készítsd el nekik a tartószerkezet, hogy ne később bolygasd a gyökereket. Baboknak, borsóknak, uborkáknak is jól jön a támasz.
- Fátyolfóliával fedd le, hogy tartsa a nedvességet és ne érje azonnal támadás – csigák stb…. – a zsenge leveleket.
TIPPEK pici magokhoz: az apró magokat nem egyszerű vetni, ezért használhatsz magszalagot, amit magad is készíthetsz, erről van egy bejegyzésem (DIY: Magszalag), vagy ami sokkal egyszerűbb, itt helyben húzz ki egy WC-papír csíkot és arra szórd a magot, de keverheted homokkal is, hogy könnyebb legyen szórni.
TIPP egyelés helyett: ha túl sűrűn vetetted, akkor egyelned kell majd, de én jobban szeretem, hogyha azonnal a tökéletes tőtávolságban vetek el 2 magot, amiből az egyik jó eséllyel kibújik majd, és inkább közévetek még ezt-azt, a szokásos bébi salátaleveleket vagy retket, amit leszüretelek addig, amíg szüksége lesz majd az előírásos területre.
TIPP soros vetés helyett/mellett: de nemcsak sorokban lehet vetni, a salátákat lehet cikkcakkosan, a répákat négyzetesen, a babokat körben. Így sokkal izgalmasabb, bujább lehet a kerted! A tojástartóval 5 cm-es távolságot jelölsz ki, a muffintálcával 8 cm-eset. Sőt néhányat csokrosan is lehet vetni, így még egyszerűbb – a cékla, a petrezselyem és a metélőhagymafélék is szeretik ezt. Ilyenkor több magot szórsz egy kis csokorba és nem egyelsz.
És mi történik ezután?
- Locsold a sorokat kelésig, ha nem esik az eső. A babok, borsóknál vigyánod kell a túlöntözéssel, mert hajlamosak rothadni.
- Ha jönnek a gyomok, akkor minél gyorsabban húzd ki, és hogyha kibújtak a zöldségeid, akkor tudod majd rendesen mulcsozni pl. fűnyesedékkel vagy szalmával, így sokkal egyszerűbb lesz gyommentesen tartani a területet.
NÉZD MEG AZ ERRŐL SZÓLÓ VIDEÓT, AMIBEN PONTOSAN UGYANEZT MONDOM ÉS CSINÁLOM:
407 hozzászólás